Osiguranje kvaliteta

Osiguranje kvaliteta (engleski: quality assurance; QA) način je sprječavanja grešaka ili nedostataka u gotovih proizvoda i izbjegavanja problema pri isporuci rješenja ili usluga kupcima; koji ISO 9000 definira kao "dio upravljanja kvalitetom koji se fokusira na dostavljanje povjerenja tako da su zahtjevi kvaliteta ispunjeni".[1] Ovo sprječavanje nedostataka u osiguranju kvaliteta blago se razlikuje od otkrivanja nedostatka i odbacivanju (proizvoda) kod kontrole kvaliteta, te se označava kao pomjeranje lijevo i fokusira se na kvalitet u ranijem dijelu procesa.[2]

Osiguranje kvaliteta se primjenjuje na fizičke proizvode prije proizvodnje verificiranjem da ono što se napravi upotpunjava osnovne karakteristike i zahtjeve, i tokom proizvodnje potvrđivanjem da više primjeraka upotpunjuju specifične kontrole kvaliteta. Osiguranje kvaliteta je također primijenjeno na softver da potvrdi da li mogućnosti i funkcionalnosti upotpunjuju poslovne ciljeve, i da je kod relativno oslobođen grešaka prije otpremanja ili izdavanja novih softverskih proizvoda i verzija.

Osiguranje kvaliteta se sastoji od administrativne i proceduralne aktivnosti koje se sprovode u sistemu kvaliteta tako da će se zahtjevi i ciljevi za proizvod, uslugu ili aktivnost zadovoljiti.[3] To je sistematska mjera, usporedba sa standardom, praćenjem procesa i povezanim spregom povratnih informacija koji savjetuje sprječavanje grešaka.[4] Ovo može biti u kontrastu sa kontrolom kvaliteta, što je fokusirano na ishod procesa.

Dva principa uključena u osiguranje kvaliteta su: "Fit for purpose" (po mjeri za svrhu) (proizvod treba biti pogodan za ciljanu svrhu); i "right first time" (uredu od prvog puta) (greške trebaju biti uklonjene). Osiguranje kvaliteta uključuje upravljanje kvalitetom sirovina, sklopova, proizvoda i komponenata, usluga vezanih za proizvodnju, i upravljanje, proizvodnju i proces inspekcije.

Prikladni kvalitet određuju korisnici proizvoda, klijenti ili kupci, a ne društvo općenito. Nije povezano sa troškom, te pridjevi ili opisioci kao "visoko" ili "siromašno" se ne koriste. Naprimjer, proizvod s niskom cijenom može se prikazati da ima visok kvalitet jer je raspoloživ, gdje se drugi može prikazati da ima nizak kvalitet jer nije raspoloživ.

  1. ^ ISO 9000:2005, Clause 3.2.11
  2. ^ Larry, Smith (2001). "Shift-Left Testing". Arhivirano s originala, 3. 7. 2017. Pristupljeno 28. 10. 2015.
  3. ^ "ASQ Definition". Arhivirano s originala, 14. 2. 2012. Pristupljeno 28. 10. 2015.
  4. ^ The Marketing Accountability Standards Board (MASB) endorses this definition as part of its ongoing Common Language in Marketing Project Arhivirano 5. 4. 2019. na Wayback Machine.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search